Jak rozpocząć przygodę z wędkarstwem spławikowym?
Wędkarstwo spławikowe to jedna z najstarszych i najpopularniejszych metod połowu. Ze względu na prostotę zestawu oraz łatwość samego łowienia jest to idealna technika dla początkujących. Jeżeli i Ty należysz do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędkarstwem, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Dowiesz się z niej, jak odpowiednio przygotować się do połowu metodą spławikową.
Spławik, czyli podstawowy element zestawu dla początkujących
Najważniejszym elementem zestawu do wędkarstwa spławikowego jest oczywiście spławik. Jego głównym zadaniem jest sygnalizowanie brania ryby. To dzięki niemu wiesz, w którym momencie należy zaciąć wędką i rozpocząć hol.
Obecnie na rynku dostępna jest niezliczona ilość spławików, różniących się między sobą materiałem wykonania, wielkością, kolorem oraz kształtem. Przez to dobór odpowiedniego modelu może przyprawić o duży ból głowy. Konkretny typ spławika zawsze dobierany jest do gatunku i wielkości ryb, a także głębokości łowiska, na którym wędkarz ma zamiar polować. Spławiki najlepiej jest kupować od renomowanych producentów. Jednym z nich jest firma Expert, produkująca akcesoria wędkarskie wysokiej jakości. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybrany model sprawdzi się w trakcie intensywnego łowienia.
Wędka do metody spławikowej – jaki model jest najlepszy?
Początkującym wędkarzom łowiącym metodą spławikową polecane są bezprzelotkowe wędki typu bat. To modele stanowiące doskonałe narzędzie do nauki łowienia na spławik. Umożliwiają m.in. rozpoznawanie brania poszczególnych gatunków ryb. Wybór bata to idealne rozwiązanie, jeśli w łowisku pływa dużo ryb o niewielkim rozmiarze.
Długość i waga wędki tego typu zależne są od osobistych preferencji wędkarza. Na początek polecamy jednak modele o długości 6-7 metrów. Dłuższymi batami dużo trudniej się porusza, co może być sporym problemem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z wędkarstwem spławikowym. Krótsze i lżejsze modele są przy tym tańsze, co również stanowi ich istotną zaletę. Waga kija o długości 6 metrów nie powinna przekraczać 300 gramów. Alternatywą dla pozbawionych przelotek wędek typu bat są klasyczne kije teleskopowe o długości 4-5 metrów. W tym przypadku trzeba jednak dobrać odpowiedni kołowrotek, co podnosi cenę całego zestawu.
Akcesoria niezbędne do łowienia metodą spławikową
Spławik oraz wędka to absolutnie niezbędne elementy zestawu do połowu metodą spławikową. Przed wizytą na łowisku należy wyposażyć się również w żyłkę, przynętę oraz przypon z haczykiem. Choć stosowanie przyponu nie jest konieczne, to element ten poprawia częstotliwość brań (ryba nie widzi żyłki) oraz chroni przed utratą spławika wraz z ciężarkami. Jeśli chodzi o żyłkę, to warto wybierać taką o średnicy nieprzekraczającej 0,16 mm. Taka linka w zupełności wystarczy. Kształt i rozmiar haczyków wędkarskich powinien natomiast odpowiadać wielkości zastosowanej przynęty.
W przypadku łowienia metodą spławikową niezwykle ważne są także rozmaite akcesoria. Mowa tu m.in. o krześle, podpórkach i podbieraku. Z uwagi na fakt, że łowienie na spławik wymaga od wędkarza dużej cierpliwości i poświęcenia sporej ilości czasu, wędkowanie bez tych akcesoriów jest zwyczajnie niekomfortowe i może zniechęcić do dalszych połowów już podczas pierwszej wizyty na łowisku. Oczywiście nie trzeba od razu kupować profesjonalnych i drogich produktów. Na początek wystarczy zwykły składany fotel, standardowy stojak oraz typowy podbierak z teleskopową sztycą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana